Mentőápoló
Egészségügy ágazat képzése, amely érettségi és technikusi szintű szakképzettség megszerzésével zárul. A mentőápoló a sürgősségi betegellátás területén a betegek mentésében és sürgősségi ellátásában vesz részt. A beteg, illetve a sérült megtalálási helyén vagy szállítása közben sürgősségi ellátást végez, közreműködik. Az irányító csoport tagjaként a segélyhívószámon érkező bejelentéseket fogadja és koordinálja.
A mentőápoló szakma ajánlott minden fiatal számára, aki jó verbális képességgel rendelkezik, könnyen teremt kapcsolatot és fontos számára a mások iránti felelősségvállalás és a segítségnyújtás.
KOMPETENCIAELVÁRÁS
Precizitás, jó állóképesség, kiváló szervezőkészség, gyors döntésképesség, hatékony konfliktusmegoldó készség, információgyűjtés, gyakorlatias feladatértelmezés, rendszerező képesség, problémaelemzés, problémamegoldás, hibaelhárítás, intenzív munkavégzés, manualitás.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- a beteg állapotát felméri, osztályozza, állapotváltozását észleli;
- közreműködik az életveszély elhárításában, a beteg állapotrosszabbodásának megakadályozásában;
- mentéstechnikai eszközöket alkalmaz, karbantart;
- betegszállítási, mozgatási technikákat alkalmaz;
- mentési és betegszállítási szervezési feladatokat lát el;
- katasztrófahelyzetek, tömeges balesetek felszámolásában közreműködik.
ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ
Érettségi után, felnőttoktatásban két év alatt megszerezhető szakma. A felnőttoktatás esetében egy iskolai nap (8 tanóra) és szükség esetén egy online nap zajlik az oktatás a tanév során.
Emellett a szakmai gyakorlati órák jelentős része a szakmai partnereknél, várhatóan tömbösített formában valósul meg.