Általános ápoló
Egészségügy ágazat képzése, amely érettségi és technikusi szintű szakképzettség megszerzésével zárul. A tanulók képzését az iskolával szerződésben álló egyetem koordinálja, így lehetővé válik a középfokú tanulmányok beszámítása a későbbi felsőoktatási tanulmányokba, akár a képzési idő jelentős rövidítése mellett. Az általános ápoló részt vesz az egészségügyi ellátás során a megelőző, gyógyító, gondozó és rehabilitációs folyamatokban. Munkája során alap- és szakápolási feladatokat végez. Képes felnőtt-, csecsemő- és gyermekápolási feladatokat ellátni, valamint háziorvosi praxisban és az alapellátás más színterein, otthonápolásban, geriátriai és hospice ellátásban, onkológiai ellátásban ápolóként tevékenykedni.
Ajánlott minden fiatal számára, aki érdeklődik a természettudományok iránt, szívesen ismeri meg az emberi test működését, a betegségek jellemzőit, az egészséges életmód elemeit. Az optimális jelentkező jó verbális képességekkel rendelkezik, könnyen teremt kapcsolatot, fontos számára a mások iránti felelősségvállalás és a segítségnyújtás, valamint fontosnak tartja a tanulmányokat követő biztos elhelyezkedést.
KOMPETENCIAELVÁRÁS
Precizitás, állóképesség, szervezőkészség, döntésképesség, konfliktusmegoldó készség, információgyűjtés, gyakorlatias feladatértelmezés, rendszerező képesség, problémaelemzés, problémamegoldás, hibaelhárítás, intenzív munkavégzés.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- életkori sajátosságokat szem előtt tartva egyénre szabott ápolást, gondozást végez;
- vizsgálatoknál, beavatkozásoknál előkészít és segédkezik;
- ápolói, szakápolói beavatkozásokat önállóan végez pl.: kanül behelyezés, injekciózás, vérvétel, speciális fájdalomcsillapítás;
- a beteg állapotváltozását észleli, speciális betegmegfigyelő eszközöket alkalmaz;
- a betegek egészségnevelésében, elsődleges ellátásában vesz részt;
- súlyos, életveszélyes állapotú betegek ápolását végzi, ellátásukban közreműködik;
- idős, daganatos betegek ápolását végzi, közreműködik a végstádiumú betegek támogatásában;
- betegoktatást végez és ápolási diagnózisokat állít fel, ápolási folyamatot tervez.
ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ
Érettségi után, felnőttoktatásban két év alatt megszerezhető szakma. A felnőttoktatás esetében egy iskolai nap (8 tanóra) és szükség esetén egy online nap zajlik az oktatás a tanév során.
Emellett a szakmai gyakorlati órák jelentős része a szakmai partnereknél, várhatóan tömbösített formában valósul meg.